Romeinse Katakomben in Valkenburg aan de Geul

De Romeinse Katakomben in Valkenburg aan de Geul
De ingang van de Valkenburgse Katakomben leidt je naar het gangelstelsel diep onder de grond

De catacomben van Rome, eh Valkenburg

Ten tijde van de christenvervolgingen in de Romeinse tijd was het begraven van de doden verboden. Alle overledenen dienden van overheidswege te worden gecremeerd. Voor Christenen was een crematie echter een heidens gebruik. Daarom legden ze in het geheim onderaardse ruimtes -catacomben- aan waar ze hun dierbaren te rusten konden leggen. De beroemdste catacomben zijn te vinden in Rome, maar ook in Nederland kun je Romeinse catacomben bezoeken!

Onder leiding van architect Cuypers (ondermeer bekend van het Centraal station in Amsterdam, het Rijksmuseum en talloze andere gebouwen in Nederland) werd er tussen 1908 en 1912 in een mergelgroeve in de Cauberg in Valkenburg een getrouwe copie van deze Romeinse catacomben gemaakt.

De Romeinse Catacomben of de Katakomben van Valkenburg aan de Geul
De Romeinse Catacomben of de Katakomben van Valkenburg aan de Geul
De Romeinse Catacomben of de Katakomben van Valkenburg aan de Geul

Labyrint

Het gangenstelsel is een waar labyrint en zo uitgebreid dat je er met gemak 6 weken kunt rondlopen zonder twee keer dezelfde weg te nemen. Je kunt de Valkenburgse katakomben daarom alleen onder leiding van een gids bezoeken.
De wandeltocht langs de eindeloze rijen met graven krijgt nog eens een extra dimensie door een enkele verdwaalde vleermuis, de kilte, de duisternis en de verhalen van de gids.

Teracotta of marmer

De meeste graven zijn in de muren van de gangen uitgehakt. Nadat de dode was bijgezet werd de nis afgezet met een plaat van teracotta of wanneer men wat rijker was met een marmeren plaat.
Echt rijke families hadden hun eigen grafkamer waarvan de muren met schilderingen waren versierd. Zij hadden ook grotere graven, in de vorm van een boog.

De Romeinse Catacomben of de Katakomben van Valkenburg aan de Geul
De Romeinse Catacomben of de Katakomben van Valkenburg aan de Geul
De Romeinse Catacomben of de Katakomben van Valkenburg aan de Geul

Trouwen in de katakomben?

Onder de grond is ook een kapel te vinden waar incidenteel kerkdiensten worden gehouden. Ook is het mogelijk om in deze kapel te trouwen.

Romeinse Katakomben

Adres en routebeschrijving

Plenkertstraat 55
6301 GL Valkenburg aan de Geul
043 601 25 54
www.katakomben.nl


blog comments powered by Disqus
Disclaimer
Aan deze informatie kunnen geen rechten worden ontleend. Neem altijd contact op met de locatie voor de laatste informatie, prijzen en beschikbaarheid. De plaatsaanduiding op de kaart is slechts een indicatie en kan afwijken van de werkelijkheid. De plaats van de hotspot is niet altijd de ingang, parkeerplaats of route! De beoordelingen op deze site worden geplaatst door bezoekers en vertegenwoordigen niet de mening van de redactie.

Links


Museum gids Nederland

8x Uit tips Limburg


De Keyzer, Maastricht, Limburg
Maastricht
De Keyzer

Thermenmuseum, Heerlen, Limburg
Heerlen
Thermenmuseum

GaiaZOO, Kerkrade, Limburg
Kerkrade
GaiaZOO

Bonnefantenmuseum, Maastricht, Limburg
Maastricht
Bonnefantenmuseum

Natuurhistorisch museum, Maastricht, Limburg
Maastricht
Natuurhistorisch museum

Afrikacentrum, Cadier en Keer, Limburg
Cadier en Keer
Afrikacentrum

Steenkolenmijn Valkenburg, Valkenburg aan de Geul, Limburg
Valkenburg aan de Geul
Steenkolenmijn Valkenburg

Wereldtuinen Mondo Verde, Landgraaf, Limburg
Landgraaf
Wereldtuinen Mondo Verde

Alle uitstapjes en musea »

Dagje uit Limburg

Hot Fietsen in de Dutch Mountains
Hot Romeinse catacomben
Hot Grensgeval: Het Vierlandenpunt
Hot Wit, witter, witsel-witst
Hot Het uiterste puntje van Nederland
Hot 't Miljoenenlijntje
Hot Amerikaanse begraafplaats
Hot Proeverij
Hot De kluis
Hot Kazematten Maastricht
Hot Grensgeval Neeritter
Hot NP De Grote Peel
Hot Designer Outlet Roermond
Tips?

Sporen van de oude Romeinen

Romeinse tijd in Nederland

Rond het jaar 58 voor Christus komen de Romeinen naar Nederland. Op de plaatsen van Romeinse legerposten ontstaan de eerste steden in Nederland. Wat is er nog over van deze tijd? Terug naar de Romeinse tijd »

De hoofdingang van de catacomben in Rome
De hoofdingang van de catacomben in Rome