Ir. D.F. Woudagemaal

Wereldberoemd werelderfgoed in Lemmer

Het Woudagemaal in Lemmer wordt nog steeds gebruikt
Het Woudagemaal, het grootste stoomgemaal ter wereld
Op de werelderfgoedlijst van de Verenigde Naties met ondermeer bouwwerken als de Chinese muur, de piramides van Gizeh en de Acropolis in Athene staat ook het Woudagemaal in Lemmer. Echter, het oude stoomgemaal is niet zomaar een gebouw, het grootste stoomgemaal ter wereld heeft nog steeds een belangrijke functie.

Het Woudagemaal bij Lemmer
De contouren van het historische gemaal van Lemmer in het avondlicht
Het gebouw, vernoemd naar de ontwerper Ir. Wouda, werd in 1920 geopend door de toenmalige koningin Wilhelmina. Het gemaal heeft een capaciteit van 4000 kubieke meter per minuut en pompt water uit Friesland naar het IJsselmeer. In 1976 werden de taken van het gemaal grotendeels overgenomen door een nieuw elektrisch gemaal in Stavoren.

Nog steeds nodig

Bij extreem hoog water is het gemaal echter nog steeds hard nodig. Dan worden de ketels opnieuw opgestookt (de stoommachines in bedrijf brengen duurt zo'n 8 uur) en wordt het gemaal weer volop gebruikt om Friesland droog te houden.

Woudagemaal in Lemmer

Adres en routebeschrijving

Het Woudagemaal ligt aan de rand van Lemmer, aan de N359. Neem op snelweg A6 de afslag Lemmer. Hiervandaan staat de route door middel van bordjes aangegeven. Het gemaal is op maandag, feestdagen en gedurende de wintermaanden gesloten. Voor de exacte openingstijden en verdere informatie kijk op www.woudagemaal.nl.

ir. D.F. Woudagemaal
Gemaalweg 8
8531 PS  Lemmer

Links


Museum gids Nederland

Hotspots Friesland

Hot Griezelen bij de mummies
Hot Elfstedenmonument
Hot 11 steden bedevaart in Bartlehiem
Hot Keerpunt Dokkum
Hot De Finish van de Elfstedentocht
Hot De 'luchtspiegeling' van Bears
Hot Luchtwachttorens
Hot Het middelpunt van Friesland
Hot De tempel van Marrum
Hot De grootste zandbak van Nederland
Hot Gekke plaatsnamen
Hot Kazematten Kornwerderzand
Hot De noordelijkste telefooncel
Hot Werelderfgoed in Friesland
Hot 4000 treinen
Hot Onbewoonde eilandjes
Hot Oudste planetarium ter wereld
Hot Friesland top 10
Tips?